Blog YazılarıSüreç TasarımıTedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi için Dijitalleşme Neden Pandemi Zamanı Popüler Oldu?

Teknoloji, her sektöre tüm yönlerden nüfuz etti ve böylece Endüstri 4.0 dediğimiz yeni çağı başlattı. Dijital dönüşüm ise dördüncü sanayi devriminin temelini oluşturuyor. Yeni teknolojiler; üretim, depolama, nakliye ve planlama süreçlerini içeren tedarik zinciri yönetiminin geleneksel çalışma yöntemlerini değiştiriyor.

Tedarik Zincirinin Dijitalleşmesi

Neredeyse her şeyin dijital bir aşamaya girmesiyle, her türlü teknolojik gelişme bir şekilde tedarik zincirini etkileyecek hale geliyor. Nasıl ki elektronik belgeler, ses, video ve diğer veriler dijital bir zincir içinde bir taraftan diğerine elektronik yollarla ve çeşitli iletim aşamalarıyla aktarılıyorsa fiziksel ürünlerin bir taraftan bir tarafa aktarılmasında da fiziksel tedarik zinciri aynı şekilde çalışıyor.

İyi tasarlanmış bir tedarik zinciri yönetimi modeli çeviklik, sürdürülebilirlik, öngörülebilirlik ve izlenebilirlik ile desteklenir. Bu dört sütun, şirketlerin ulaşmak için tüm altyapılarını yeniledikleri büyük amaçlardır. Bu faktörler, zincir boyunca görünürlüğü artırabilir ve bu da şirketin tüm tedarik ve değer zincirinde şeffaflığın artmasını sağlayabilir. Şeffaflık, orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma kapasitesi dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar.

İnternetin artan penetrasyonu, daha fazla bilginin kullanılabilirliğini sağlar ve dijital tedarik zinciri için artan verimlilik ve daha düşük maliyetler sağlar. Dolayısıyla dijitalleşme, manuel müdahaleleri ve gereksiz süreçleri ortadan kaldırmayı vaadediyor. Bu, çalışanlara diğer stratejik görevler için daha fazla zaman sunarak performanstaki iyileşmeyi artırmaya yardımcı olur. Ayrıca dijital tedarik zinciri, tedarikçi ve alıcı arasında doğrudan işbirliği için bir platform sunar.

Tedarik zincirindeki dijitalleşme, fiyatların, kullanımın ve geçmiş performansın doğru bir şekilde gösterilmesine dayalı karar verme sürecini hızlandırıyor. Ayrıca, benzer verilerin çeşitli departmanlar tarafından çeşitli amaçlarla sunulmasına yol açan çoğaltma gibi ekstra çabaları ortadan kaldırır. Makine öğrenimi ve kestirimci bakım, parça arızasında yardımcı olduğundan kesinti süresini de en aza indirir.

Teknolojilerin avantajları ve penetrasyonundaki artış nedeniyle, sektöründe lider şirket dijital tedarik zincirine yatırım yapıyor. Bununla birlikte, pandeminin istenmeyen gelişi sınırlı bir süre için bu girişimleri kesintiye uğrattı. Yeni koronavirüs salgını, hemen hemen her sektöre büyük zarar vererek şirketlerde önemli değişikliklere neden oldu.

COVID-19 çağında dijital tedarik zinciri pazarı

Karantina ve eve kapanmalar ile koronavirüs salgınının ilk aşamalarında birkaç endüstri kapalı kaldı. Bununla birlikte, kaçınılmaz olarak, sürekli bir değişim durumunda, tüm endüstriler, müşterilerinin hızla değişen davranışlarını geliştirmek ve yönetmek için farklı stratejiler uyarlayarak faaliyetlerine başladı.

Küresel ticaret ve işletmeler çalışanlarının güvenliğine öncelik verdiğinden, COVID-19 pandemisinin ortasında dijital tedarik zincirleri yaygın bir şekilde benimseniyor. Sosyal mesafeye ilişkin farkındalık ve yönetim, çevrimiçi araçların ve hizmetlerin popülaritesini artırmıştır.

Kriz nedeniyle tedarik zinciri yönetiminde dijitalleşme ihtiyacı da arttı. Öte yandan, salgın fiziksel tedarik zincirini olumsuz etkiledi ve tedarik zincirindeki dijitalleşmeye geçişi artırdı. Ayrıca, ihtiyati tedbir ve temassız prosedürler sayesinde COVID-19’un dijital tedarik zincirinin benimsenmesinde önemli bir artışa tanık olması bekleniyor.

Dijital tedarik zincirine yönelik talebin pandemi sırasında ve sonrasında artması bekleniyor. Yine de, pazar oyuncuları dijital tedarik zincirinde güvenliği ilerletmek ve güçlendirmek için hala çalışıyor. Bununla birlikte, tedarik zincirindeki dijitalleşmenin zaman ve maliyet etkinliği açısından sunduğu faktör, talebini artıracaktır. Öte yandan dijital medya cihazlarının artan penetrasyonunun tedarik zinciri yönetimi alanındaki dijitalleşmeye yatırımlarını artırması bekleniyor. Ayrıca, tedarik zincirindeki dijitalleşme de yıllar içinde hizmet kalitesinin artmasına yol açacaktır. Allied Market Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel dijital tedarik zinciri pazarının önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Başlıca piyasa oyuncuları, planlama süreçlerini ilerletmeye ve müşteriler ile tedarikçiler arasında entegre operasyonlar sağlamaya odaklanıyor. Endüstri 4.0, oyuncuların geleneksel çalışma yöntemlerini değiştirmesinde ısrar etti. Öte yandan, krizin ortasında yaşanan büyük aksaklıklar, şirketleri, sağladıkları tedarik zinciri stratejisini yeniden düşünmeye sevk etti. Dahası, Nesnelerin İnterneti (IoT) hızla artıyor ve e-ticaret pazarı da önümüzdeki yıllarda yüksek büyümeye tanık olacak. Bu faktörler, yakın gelecekte küresel zincirin dijitalleşmesinin büyümesini kesinlikle cesaretlendirecektir.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :