Blog YazılarıE-Ticaret Lojistiği

Özel Alışveriş Günlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Lojistik Trendi

Özel alışveriş günlerinde yapılacak e-ticaret satışları; perakendeciler, internet üzerinden ticaret yapan markalar ve tedarikçiler için dört gözle beklenen zamanlar. Müşteriler çok ihtiyaç duydukları bir alışveriş çılgınlığına şimdiden hazırdır ancak satıcıların çok daha önceden ilgilenmesi gereken eve teslim ve son kilometre teslimatı gibi meseleler var.

Perakendeciler ve distribütörler genelde içinde bulundukları yılın satışlarını belirlemek için önceki yılın verilerinden faydalanırlar ancak 2020 pek çok açıdan benzersiz bir yıl oldu. 2021 de benzer belirsizlikleri taşıyor. Ekonomik kriz, sosyal mesafe kuralları ve evde kalma zorunluluğu bu yılki özel alışveriş günlerinin alışveriş tercihlerini ve eticareti önemli ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden perakende markaları ve satıcılarının, tüketicilerin sadece neyi ne zaman satın almakla ilgileneceğini değil, aynı zamanda nerede ve nasıl alışveriş yapacaklarını anlamaları da önemli olacaktır.

Özel alışveriş günlerinde yapacağınız satışlar ve son kilometre teslimatı operasyonlarınızı etkili bir şekilde planlamanıza ve karşınıza çıkan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı özel gün alışverişleri trend tahminlerinde bulunmak istedik.

Erken başlayıp daha uzun sürecek bir alışveriş sezonu

Örneğin ABD’deki perakendeciler 2021’de daha erken başlayacak ve daha uzun sürecek özel alışveriş günleri düzenlemeye hazırlanıyor. Amazon, 13-14 Ekim’de Prime Day satışlarını başlatarak özel alışveriş günleri ürünlerinde harika fırsatlar sundu. Aynı hafta, Best Buy düzinelerce fırsat duyurdu ve Walmart, Prime Day’den 15 Ekim’e kadar iki gün önce yalnızca çevrimiçi bir “Paranız Cebinizde Kalsın” indirim etkinliği başlattı. Target da aynı hafta elektronik ve ev aletlerinde indirimlerle başlattı. Kasım ayı boyunca elektronik, ev ürünleri ve oyuncaklarda Kara Cuma fiyatlarının geçerli olacağını duyurdu.

Bu bize bu yılki alışveriş sezonunun çok daha rekabetçi olacağını ve müşterilerin özel alışveriş günlerinde alışverişi yapmaya önceki yıllara kıyasla çok daha erken başladıklarını gösteriyor. Bu da ticaret ile uğraşan herkesi etkiliyor.

E- ticaret ve Eve Teslim Yükselmeye Devam Edecek

COVID-19 hala bir tehlike ve insanlar sosyal mesafeyi sağlamak adına perakende satış mağazalarına gitmekten çekiniyor. İnternet alışverişi modası ve eve teslim bu özel alışveriş günlerinde de hüküm sürmeye devam edecek. Redpoint Global isimli bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre 2021’de geleneksel kanallardan alışveriş yapma alışkanlığına sahip müşterilerin %62’si en az bir kere alışverişlerini internet üzerinden eve teslim seçeneği ile yapmayı planlıyor.

Araştırmalara göre global eticaret satışlarında sağlık ve güzellik % 23, elektronik % 20, moda % 19 ve ev mobilyası alışverişi % 16 artacak. Öte yandan mağaza içi perakendede sağlık ve güzellik çevrimdışı satışları % 8,2, ev mobilyası % 15,2, tüketici elektroniği i% 26,3 ve mağaza içi moda satışları% 33,7 azalacak. Bu, çevrimdışı satış yapan perakendecileri dijital teknolojileri kullanmaya ve daha güçlü çevrimiçi ve çok kanallı satış stratejileri uygulamaya itiyor.

Perakendeciler eve teslim için çoklu kanal teslim seçenekleri sunmak zorunda kalacak

Bütün bunlar çevrimdışı ticaretin tamamen yok olacağı anlamına gelmez. Müşterilerin alışveriş için mağazaya gitme olasılığı daha düşük olsa da, satıcılar mağazalarını ikmal merkezi olarak kullanabilir. Perakende markaları, E-ticaret satıcıları ve Doğrudan Tüketiciye Satıcılar, teslimat ve dağıtım yöntemleriyle uğraşmak zorunda kalacaklar, bu da sadece kapıya teslimat hizmetlerini değil, aynı zamanda Mağazada Çevrimiçi Teslim Al ve eve teslim gibi diğer uygun seçenekleri de sunmaları anlamına geliyor.

COVID-19 pandemisinin başlangıcından beri Amerika’daki müşterilerin %67’si internetten sipariş verdikleri ürünleri mağazalardan teslim alıyor ve bu güvenli bir yöntem olarak Kabul ediliyor. Ağustos 2020 yılında yapılan bir anketteki  verilerine göre Amerika’daki müşterilerin yarısı özel alışveriş günlerinde eve teslim/temassız teslim seçeneğini tercih etmeyi planlıyormuş. Özel alışveriş günlerinde müşterilerin yapacağı alışverişler sayesinde de internetten satın alınıp mağazadan teslim alınan teslimat tipi %50 artacak.

Hız ve güvenlik ticaretteki en önemli ölçüt olacak

Özel alışveriş günlerinde eticaret ve perakende rekabetinin artmasıyla son kilometre teslimatı operasyonları iyi markalarla sıradan markalar arasındaki farkı belirleyecek. Müşteri memnuniyeti sadece aynı gün teslim performansıyla değil aynı zamanda güvenli ve hijyenik temassız teslimatla belirlenecek. Özel alışveriş günleri perakendeciler için gelmiş geçmiş en yoğun sezon olabilir. Tüketicilerin% 97’si, bir ürünü satın alıp almayacaklarını belirlemede hızın en azından biraz önemli olduğunu ve% 40’ın bunun çok önemli olduğunu belirttiği için teslimat hızı son derece önemli olacak. Tüketicilerin yaklaşık yarısı (% 46’sı) şirketlerin bir yıl öncesine göre daha hızlı teslimat yapmasını bekliyor.

Müşterilerin daha hızlı ve daha profesyonel teslimat beklentileri, son kilometre teslimatı lojistiğinin daha verimli ve daha akıllı olması gerektiğini gösteriyor. Perakendeciler ve e-ticaret şirketleri, müşterilere daha hızlı ulaşmak, günlük gönderileri daha etkili bir şekilde planlamak ve son dakika siparişlerini veya iadeleri daha verimli bir şekilde karşılamak için son kilometre teslimatında rotalama ve sevkiyat planlama, dinamik teslimat takibi gibi yazılım teknolojilerini kullanmak zorunda kalacak.

Son kilometre teslimatındaki şeffaflık büyük önem kazanıyor

Son kilometre teslimatında şeffaflık her zaman önemli olsa da bu sene özel alışveriş günlerindeki alışverişleri internet üzerinden yapılacağından artık kritik bir önem kazandı. Sonuç olarak müşteriler daha iyi bir şeffaflık ve siparişlerinin nerede olduğuna dair kesin detaylar isteyecekler. Sevkiyat tarihi, tahmini teslimat tarihi ve saati, sipariş aşamaları, teslimat sırasında ürünün maruz kaldığı sıcaklık ve kuryenin sağlık durumu dâhil olmak üzere paketini taşıyan teslimat şirketinin ayrıntıları da bunlara dahil.

Son kilometre teslimatında takip yöntemlerinin kullanılması, perakendecilerin bu tür önemli bilgileri müşterileriyle paylaşmasına yardımcı olarak özel alışveriş günleri döneminde tedarik zinciri ile müşteri arasında daha fazla güven ve şeffaflık sağlayabilir. Ayrıca, lojistik yöneticilerine işlemdeki faaliyetleri yakından izleme imkanı verebilir, kuryelerin ve teslimat şirketlerinin zamanında ve programa göre performans göstermelerini sağlayabilir.

Özetlemek Gerekirse

2020’nin özel alışveriş günleri, sosyal mesafe ve evde geçen günler yüzünden geçmiş yıllardakiyle benzer değildi. 2021’de de müşteriler için kesinlikle daha uzun ve daha yoğun bir çevrimiçi alışveriş sezonu beklenmeli. Perakende alanında rekabet yüksek olduğu gibi müşterilerin siparişlerinin hızlı, verimli ve şeffaf olması gibi ilave beklentileri de bulunuyor. Stratejik planlama ve lojistik teknolojisinin doğru kullanımı, işletmelerin yüksek sezon satışlarını zahmetsizce ele almasına ve 2021’de daha büyük başarılara ulaşmasına yardımcı olabilir.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :