Blog YazılarıPlanlama Yazılımları

Nakliye Ağı Optimizasyonu için En İyi 5 Uygulama

Nakliye ağı optimizasyonunun işletmeniz üzerindeki önemini anlatabilmek için şöyle bir örnek verilebilir: Son araba yolculuğunuzu hatırlıyor musunuz? Görmek istediğiniz manzaraları en kısa mesafeyle gezmek için tüm zamanınızı rotanızı planlayarak harcadınız. Sonra valizlerinizi ve atıştırmalıklarınızı düzenlediniz. Ardından her şeyi kolayca erişilebilecek şekilde arabanıza yüklediniz. Tüm bunları ayarladıktan sonra araba çalışmasaydı neler olacağını hayal edebiliyor musunuz? Artık tüm planlarınız boşa gitti. Teknik servisi aramanız, otel rezervasyonlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bir tatile başlamanın en iyi yolu bu olmasa  gerek.

Tedarik zincirinizin nakliye kısmı da bu benzetmedeki gibidir. Tek bir şeyi bile ihmal ederseniz, tüm sistem çökebilir. Uçtan uca tedarik zincirinizi optimize etmek için nakliye ağına çok dikkat etmeniz gerekir. Bu kısım genellikle sistemlerin çöktüğü ve maliyetlerin kontrolden çıktığı yerdir. Öte yandan, tıpkı arabanıza önceden bakım yaptırmanın yolculuktaki kötü olasılıkları ortadan kaldıracağı gibi, nakliye ağınızı optimize etmek de maliyet aşımlarını ve tedarik zincirinizdeki diğer aksaklıkları ortadan kaldırabilir. Bu en iyi uygulamaları okuduktan sonra harika bir başlangıç ​​yapacaksınız.

 1. Nakliye Ağınızı Mümkün Olduğunca Otomatikleştirin

Bir tedarik zincirinin bir bölümünü optimize etmek söz konusu olduğunda, otomasyon en iyi arkadaşınızdır. Bu konuyu ele almadan önce şunu açıklığa kavuşturalım, sürücüsüz kamyonlardan bahsetmiyoruz. Bu, başka yerlerde daha iyi ele alınan çok geniş bir konu. Bahsettiğimiz şey, nakliye ağının kendisi için kritik olan şeyleri yani toplama / paketleme, rotalama ve filo bakımı gibi planlama adımlarını otomatikleştirmektir.

 • Toplama ve Paketleme : Son zamanlarda her bir ürünün depolanması için en verimli yerlerin belirlenmesine yardımcı olan kullanılan robotik toplayıcılar, forklift takip ve yönlendirme cihazları ve akıllı paletler gibi yeni teknolojilerin bir arada çalışmaya başlaması malların taşınma biçimini değiştirdi. Adı geçen lojistik 4.0 teknolojilerinin nakliye ağınızın depolama kısmında kullanılması, kamyonlarınızın boşta kalma süresini kısaltarak ve boş stok alanlarını doldurarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir.
 • Rotalama : Sevkiyat depodan çıktığı anda GPS takibi ve gerçek zamanlı analiz devreye girer. İleri analitik teknikleri, kamyonlarınızın GPS izleyicilerinden veri alır ve nakliye ağınız boyunca mümkün olan en verimli rotayı sağlamak için bunu trafik akışları, yakıt maliyetleri ve hava durumu gibi gerçek zamanlı verilerle birleştirir. Ardından rota optimizasyon sistemi bu rotayı kamyona ulaştırarak sürücünün malları güvenli ve hızlı bir şekilde nakliye ağınızdaki varış noktasına ulaştırmasına yardım eder.
 • Filo Bakımı : Unutmamak gerekir ki, robotların kamyonlarınızı tamir edeceğini söylemiyoruz. Burada bahsettiğimiz şey, yazılımın, kamyon arızalanmadan önce yaklaşan bakım ihtiyaçları konusunda sizi uyarmasıdır. Bu, nakliyat yapmadığınız zamanlarda gerekli onarımları yapmanıza ve beklenmedik bir arızanın neden oldukları gecikmeleri ortadan kaldırmanıza olanak tanır.
 1. Entegre Çözümler Kullanın

Optimize edilmiş bir nakliye ağı için görünürlük ve şeffaflık çok önemlidir. GPS izleme, IoT sensörleri ve akıllı paletler gibi Endüstri 4.0 teknolojisi, her bir gönderinin her bir parçasının konumuna ve durumuna tam erişim sağlar. Taşımayı yapan kamyonların ve gemilerin durumunu da aynı şekilde size bildirir. Ve bunların tümü, yazılım içindeki bir modül aracılığıyla veya bir API bağlantısı aracılığıyla genel tedarik zinciri yönetimi çözümünüze entegre edilir. Bu düzeyde entegrasyon, nakliye durumunuzun ve bunun tedarik zincirinizin geri kalanıyla nasıl ilişkili olduğunun her zaman tam olarak farkında olduğunuz anlamına gelir.

 1. Geçmiş Veriler ile Gerçek Zamanlı Bilgi Akışının Doğru Bileşimini Bulun

Gelişmiş analitik verilerinin, dijital dönüşüm setine entegre edilmesine kadar, nakliye planlaması yalnızca geçmiş verilere dayanıyordu. Bu veriler artık tamamen optimize edilmiş nakliye ağının sadece bir parçası. Ağdaki her temas noktasından gelen verileri kullanan tam entegre bir planlama sistemi, size mümkün olan doğru tahminleri sağlamak için bu mevcut geçmiş verileri sensörlerden, izleyicilerden ve diğer entegre sistemlerden gelen gerçek zamanlı verilerle birleştirir. Buradaki püf nokta, geçmişe dair verinin mevcut durumu ne kadar temsil ettiğine ve gerçek zamanlı toplanan devasa büyüklükteki verinin ne kadarını kullanacağınıza karar vermektir.

 1. Nakliye Ağınızın Gerçek Zamanlı Modellemesi İçin Sisteminizin Dijital İkizini Kullanın

Daha önce bahsettiğimiz endüstri 4.0 teknolojisinden yararlanarak, nakliye ağınızın tam bir sanal kopyasını oluşturabilirsiniz. Bu model, beklenen sonucun ne olacağını görmek için kendi verilerinizi girerek ayarladığınız “korumalı alan testi” olarak adlandırılan ortamda what-if senaryoları test etmenizi sağlar. Sağlam bir dijital ikiz platformu, model oluşturma adımlarında size yol gösterecek, çok sayıda değişkeni optimize etmenize izin veren bir şebeke optimizasyonu modülü içerebilir.

Dijital bir ortamda büyük ve hatta küçük değişiklikleri test edebilmek gerçek bir fark yaratır. Bu sayede lojistik altyapınız üzerinde gerçek dünyanın öngörülemeyen etkiler sizi şaşırtamaz. Sanal modeliniz, kârlılığınızı veya müşteri memnuniyetini etkilemeden işinizi güvenle yönetebilmeniz için yapay zeka ve makine öğreniminden IoT sensörlerinden gelen verilere kadar mevcut en iyi teknolojileri kullanır.

 1. Nakliye Ağınızın Performans Göstergelerinizi İzleyin

Performans göstergeleri ve ölçümler, her türlü optimizasyon projesi için son derece önemlidir. Bu ölçümlerden toplanan ve analiz edilen veriler, size hareket halindeyken ayarlamalar yapmanıza izin vererek hangi değişikliklerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını size söyler. Ölçütlerinizi, kurum olarak üzerinde anlaştığınız hedeflere göre oluşturun, ardından bunların gelişimini sürekli takip etmek için planlama aracınızı kullanın. IoT sensörleri, deponuzda toplama ve paketleme ekipmanınız ve filonuzdan gelen GPS konum bilgileri, nakliye ağınızı uçtan uca planlamanız için bir arada kullanılabilir. Her zaman güvendiğiniz performans göstergeleri ile başlayın, bunlar işinize en çok yarayacak ola verilerdir:

 • Zamanında teslimat yüzdesi
 • Birim başına navlun maliyeti
 • Taşıma süresi
 • Kapasite kullanım oranı

Zamanla planlama aracınıza gelen daha doğru ve kaliteli veriler sayesinde detaya inmenize, olabildiğince ayrıntılı olmanıza ve nakliye ağınızı daha rahat optimize etmenize olanak tanıyan çok daha ayrıntılı ölçüler oluşturabileceksiniz. Bu ölçütler, işletmenizi geliştirmeye devam etmek için ihtiyacınız olan en önemli şeylerdendir. Bu noktadan sonra, ilerlemeniz gereken yönü görselleştirebilir veya aldığınız doğruluğu kesin verilerle nakliye ağınızı iyileştirmek için kendi özel performans metriklerinizi geliştirebilirsiniz.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :