Blog YazılarıTedarik Zinciri Yönetimi

Merkez Depoya Bağlı Uydu Depolar (Hub and Spoke) ile Dağıtım Lojistiği

Bugünlerde müşteri memnuniyeti hız ve kolaylık ile belirleniyor. Gıda, bakkaliye, ilaç, perakende, hızlı satılan tüketim ürünleri, üçüncü parti lojistik şirketleri ve e-ticaret gibi çeşitli sektörlerdeki işletmeler, rakiplerine göre avantaj elde etmek için son kilometre lojistiği ve eve teslim operasyonunu artık daha hızlı gerçekleştirmeye odaklanıyor.

Neden Dağıtım Lojistiğiniz İçin Merkez ve Uydu Depo Dağıtımı Modelini Tercih Etmelisiniz?

Söylemeye gerek yok, verimli dağıtım lojistiği birçok endüstride başarı için kritik geldi. Ancak hızlı ve verimli bir dağıtım lojistiği, tedarik zinciri yöneticilerinin gündeminde ön plana çıkmış olsa dahi işletmeler müşteriye daha hızlı ulaşma hedefini daha yüksek nakliye, depolama ve envanter maliyetleri ile karşılayamaz.

Bu yüzden daha düşük maliyetli ve hızlı hareketler yapmak önemli. Tedarik zinciri ağ optimizasyonu, rekabet arasından öne çıkmak için anahtar bir stratejidir. Dünyada bir çok lojistik yöneticisi, işletmelerinin ağ tasarımlarını maliyetleri düşürmek için yeniden kurguladı ve teslimatları hızlandırmak için merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği gibi daha akılcı uygulamaları kullanmaya başladı.

Tedarik Zincirinde Merkez ve Uydu Depo Dağıtımı Modeli Nedir?

İsminden de belli olduğu gibi merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli, bir bisiklet tekerine benzeyecek şekilde merkezileştirilmiş bir ana depo ve ona bağlı uydu depolardan oluşan bir sistemden oluşuyor. Tekerleğin merkezi merkez depo ya da dağıtım merkezini ve her uydu dağıtımı teslimat yönünü belirtiyor.

Noktadan noktaya dağıtım lojistiği modelinde, paketler teslimat gerekliliklerine ve envanter durumuna göre genellikle A noktasından B’ye, C’ye, D’ye ya da E’ye gider. Merkezileştirilmiş bir depo ya da dağıtım merkezi yoktur. Bu da verimsiz dağıtımlara ve daha fazla lojistik maliyete sebep olur.

Öte yandan merkez ve uydu depolardan oluşan dağıtım lojistiği modelinde dağıtım merkezleri ve depolar, şehir içinde stratejik olarak yerleştirilmiştir. En uygun seyahat mesafesi ve süresi ile bir bölgedeki birden fazla teslimat noktasına ulaşmanın mümkün olduğu yerlerdir.

Merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli daha esnektir ve yüzlerce sürücünün ve teslimat yöneticisinin çalışmalarını tek bir merkezde birleştiren daha verimli bir bağlantı sistemi sunarak, modern tedarik zinciri işletmeleri ve dağıtım lojistiği yöntemleri arasında en popüler dağıtım ağı sistemi haline geliyor.

Merkez Ve Uydu Depo Dağıtım Lojistiği Modelinin Avantajları

Kargo sürecini basitleştirir

Bir gün içerisinde işleme konulacak gönderiler genellikle belirli bir merkezden alındığı için, lojistik yöneticilerinin günlük gönderileri verimli bir şekilde planlamaları, coğrafi bilgi ve tercihlerine göre acentelere teslimat görevlerini daha sistematik bir şekilde ataması kolaylaşır. Ayrıca, gönderileri merkezîleştirilmiş noktadan yüklemek ve boşaltmak ve belirli bir alanda sürekli tedarik sağlamak, doğru stok seviyelerini korumayı kolaylaştırır.

İşgücü Verimini Arttırır

Teslimat acentelerinin bir günü, çok sayıda lokasyona teslim edilecek birden fazla sipariş nedeniyle oldukça telaşlı ve hareketlidir. Bir uçtan diğerine koşmak, özellikle trafik ve hızlı yapılması gereken teslimatlar gibi nedenlerden ötürü kolay değildir. Merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli, teslimat ortaklarının günlük teslimat rotalarını bir merkez çevresinde planlamasına, belirli bir bölgedeki teslimatları bitirmesine ve ardından isteğe bağlı veya ekstra teslimat için başka bir merkeze geçmesine olanak tanır. Çalışmakta olan yöneticilerin üretkenliğini artırır ve hizmet seviyelerini etkin bir şekilde karşılamalarını sağlar.

Optimize Araç Rotalama ve Daha Hızlı Teslimat

Yük ve gönderiler, bisiklet tekerleğinin telleri boyunca hareket ederken, göbek ve tekerlek teli ağı teslimat rotalarının en uygun şekilde planlanmasına olanak tanır. Lojistik yöneticileri, müşteri tarafından tercih edilen teslimat zamanlarını, yoğun trafik saatlerini ve diğer kısıtlamalarını dikkate alarak en kısa rotayı planlayabilir. Bu, son kilometre teslimat işlemlerinin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayarak müşteri memnuniyetinin artmasını sağlar.

Lojistik Maliyetini Azaltır

Merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli, birkaç sebepten ötürü tedarik zinciri işletmeleri için var olan yöntemleri arasından en uygun maliyetli olanlarındandır. En verimli rotayı kullanmak yalnızca son kilometre teslimatlarını hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda daha az yol alınacağı için yakıt maliyetlerinden de önemli ölçüde tasarruf sağlar. Merkez ve uydu depo dağıtım lojistiğimodeli aynı zamanda bir şehirdeki dağıtım merkezlerinin sayısını sınırlandırarak envanter maliyetinin de düşmesine neden olur.

Merkez ve uydu depo dağıtımı modeli sizin tedarik zinciriniz için uygun mu?

Giderek daha fazla şirket şehirlerarası ve şehir içi siparişleri için merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modelini kullanıyor. Ancak, bir karar verici olarak bu yöntemin sizin tedarik zinciriniz için uygun olup olmadığına bizzat sizin karar vermeniz gerekir.

Karar tamamen işletmeninizin doğasına ve operasyonlarınızın büyüklüğüne bağlı. Örneğin, yüksek yoğunlukta sipariş alan e-ticaret ve üçüncü parti lojistik şirketleri için bu yöntem son derece verimlidir. Merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli ayrıca sabit bir yarıçap içinde toplu siparişlerle gıda teslimatı ve yerel teslimat pazarındaki işletmeler için de uygundur.

Sonuç olarak, merkez ve uydu depo dağıtım lojistiği modeli eski moda noktadan noktaya modele kıyasla, malların sorunsuz akışını sağlayan daha esnek ve karlı bir dağıtım ağıdır. Günlük bazda büyük miktarda sevkiyat ve teslimat talepleri olan tedarik zinciri işletmeleri için mükemmel bir seçenektir.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :