Blog YazılarıDepo Tasarımı

Işıklı toplama sistemlerinin (pick-to-light) Gelişimi

E-ticaretle birlikte çok sayıda küçük siparişi işleme ihtiyacı arttıkça ışıklı toplama sistemlerinin (pick-to-light) sayısı da arttı.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light), harika bir toplama teknolojisi olmaya devam etse de zaman içinde o da değişti. Bu aslında iyi bir şey çünkü geliştikçe daha esnek bir hale geliyor. Işığa yönelik çözüm sağlayıcıları, teknolojinin artık raf kabinlerine bağlı olmadığını veya yalnızca sipariş toplama için kullanılmadığını söylüyor. Işığa yönelik çözümler, giyilebilir tarayıcılar gibi diğer teknolojilerle birlikte de çalışabiliyor veya sesle desteklenebiliyor.

Işıklı toplama sistemleriyle (pick-to-light) ilgili aynı kalan şeyse küçük e-ticaret siparişlerini karşılamadaki verimlilikleri.  Bu da e-ticaretin her yıl %15’e yakın büyüdüğü göz önüne alındığında ışıkların son derece kullanışlı olduğu anlamına geliyor.

Adobe Systems tarafından yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret ile yapılan alışverişler Covid19 döneminde (Nisan-Aralık 2020 arası), 2019 yılının tatil döneminde yapılan alışverişten %7 daha fazla. Bu toplanması, ayrıştırılması ve paketlenmesi gereken pek çok küçük ürün olduğu anlamına geliyor. İnternet siparişleri, sipariş başına ortalama 1,2 birimdir, bu yüzden, otomasyonsuz çalışmak isterseniz bu küçük siparişleri hazırlamak  çok daha fazla iş gücü gerektirir.

Geleneksel bir ışıklı toplama çözümü (pick-to-light), depo görevlilerine bir yerden hangi ürünün seçileceğini veya hangi bölüme konulacağını göstermek için ışık sistemlerini kullanır.

Sistem, görece küçük ve hızlı hareket eden stok tutma üniteleri için iyi çalışır. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) yerleştirildiği raflar sayesinde ürünleri doğru bir şekilde seçme konusunda verim sağlar.

Toplama yöntemlerini incelerken ve seçerken, ilk yapılması gereken şey uygulama alanı, sipariş büyüklüğü ve frekansı verilerini incelemek ve ardından stok tutma ünitesinin hızını analiz etmektir. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) seçilirken en yüksek hızlı stok tutma üniteleri, uygulama için en uygun adaylardır. Bu şekilde, yürüme süresini kısaltabilir ve tek seferde yüksek yoğunluklu stok tutma ünitelerinden verimi yüksek bir toplama sağlayabilirsiniz. Böylece, ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) kullanan bir operatör, saatte ortalama 350 ila 400 sipariş kalemi hızında toplama işlemini yapabilir.

Bir dağıtım merkezindeki bazı öğeler, ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ile verimli çalışmak için çok büyük ya da çok yavaş olabilir. Bu yüzden giyilebilir, kablosuz bir bilgisayar kullanarak araba ile toplama ya da belki otomatik depolama ve geri yerleştirme gibi yöntemler daha verimli olabilir. Günümüzdeki dağıtım merkezlerinde, genellikle en iyi performansı sağlayan yöntemler, farklı toplama işlemlerinin bir karışımıdır. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ve mobil barkod terminalleri ile harmanlanmış sesli toplama, son birkaç yıldır uygulanan ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) veya ışıkla yerleştirme çözümlerinin çoğunda kullanılıyor.”

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) Ve Diğer Tekonlojiler

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light), birden çok çeşit içeren siparişleri bir paket halinde bir araya getirmeye yardımcı oluyor. Sistem, dağıtım merkezlerindeki stok tutma ünitelerinin çoğunu idare eder, ancak büyük boyutlu ve daha yavaş hareket eden ürünler için, mobil el tipi veya kağıt tabanlı toplama ile yapılan ikincil bir toplama işlemi kullanılır. Bu ikincil süreçteki herhangi bir öğe, daha sonra dağıtım merkezinin paketleme alanındaki ışıklı sistemlerden toplanan öğelerle birleştirilebilir.

Piyasadaki tedarikçilerin sunduğu çözümlerin çoğu, depo görevlisi tarafından giyilen, giyilebilir barkot tarayıcıları ve mobil terminallerin kullanılmasını da içeriyor. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ile çalışan işçiler bu sayede hızlı bir şekilde ürün yerleşimini onaylamak için duvardaki barkodu tarıyor ve raftaki ışığın yanmasını sağlıyor.

Ellerinizi kullanmadan barkod taramasını yapma özelliğini seçme işleminize dahil ederek ışıklı toplama sisteminin (pick-to-light) sisteminin sağladığı hız avantajını kullanabilirsiniz.

Yerleştirme Duvarları ve Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light)

Bir yerleştirme duvarı ya da ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemi, genelde birden fazla bölgeden ürün toplanırken kullanılır.  Bir bölgeden alınan siparişler tamamlandıktan sonra doğrudan paketlenmeye giderken kalan çeşitli bölgelerden toplanması gereken eksik ürünler yerleştirme duvarına gider. Yerleştirme duvarında operatörler, ürünleri atanmış sipariş konumlarına yönlendirmek ve raflardaki ışıkları harekete geçirmek için genelde her kutuyu veya stok tutma ünitesi barkodunu tararlar.

En önemlisi, yerleştirme duvarlarının arka kısmında siparişin ne zaman tamamlandığını ve paketleme için gereken karton veya poşetin boyutunu gösteren bir ekran olabilir. Yerleştirme duvarları, dağıtım merkezlerinin seçme ve paketleme süreçlerine entegre edilebildikleri ve bu süreçleri dengeleyebildikleri için son derece popüler ve etkilidir.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemi ayrıca paketleme istasyonundaki işi hızlandırmak ve hataları azaltmak için de kullanılabilir. Doğrudan tüketiciye ulaşan ve e-ticaret üzerinden çalışan dağıtım merkezlerinde kullanım kılavuzları, garanti belgeleri ve diğer belgelerin genelde müşteri paketine eklenmesi gerekir. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemiyle çalışan bir depo görevlisi bu malzemeleri ve malzemelerin olduğu rafları, ışıklar sayesinde daha rahat görüp paketler ekleyebilir.

Müşteri deneyimini iyileştirmek ve paketle ilgili müşteri memnuniyetini artırmak için ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sisteminden yararlanılıyor. Paketleme sürecini hızlı ve hatasız hale getirerek, aynı zamanda paketleme sürecine pazarlama değeri katıyor.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light), verimliliği attırmak için çeşitli şekillerde geliştiriliyor. Popüler hale gelen yeni bir özellik, sadece ışıklı ekran çubuğundan ziyade bir seçim duvarındaki tüm bir bölmeyi aydınlatan LED ışıkların kullanılmasıdır. Bu, görünürlüğü artırıyor ve işleri daha verimli ve daha doğru hale getiriyor.

Bu uygulamalarda, çok sayıda toplama yüzeyine sahip bazı büyük dağıtım merkezleri artık duvarın yukarı tarafındaki yerleştirme işlemini hareketli yerleştirme duvarı kullanarak duvarın arka tarafındaki boşaltma ve paketleme basamaklarıyla ayırıyor. Bu, toplama yüzeyinin bir tarafının diğerinin önüne geçme sorununu ortadan kaldırıyor.

Örneğin, hareketli bir duvar ile yükleme / yerleştirme işleminde çalışan bir operatör işini diğer taraftaki operatörden çok önce bitirirse duvar hızlı bir şekilde ayrılabilir ve işlenmek üzere bir paketleme alanına taşınabilir. Bu da operatörün işine devam etmesini sağlar. Boşaltma operatörünün işini bitirmesini beklemek yerine en yüksek hızda çalışabilir.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ve Bulut Tabanlı Yazılımlar

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) yazılımının bulut tabanlı versiyonları da artık bulunuyor. Henüz çok popüler değil, ancak bir bir sunucu donanımı gerekmediğinden bu seçenekte büyüme bekleniyor.

Sabit duvarlar kullanmak yerine, bazı operasyonlar, küçük siparişleri işlemek için raflardaki toplama ışıklarıyla birlikte ışığa yönelik toplama arabaları veya kızakları kullanıyor. Bu hibrit sistemler, küçük siparişlerin işlenmesinde daha fazla esneklik sağladıkları için popülerlik kazanıyor.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ve Kablosuz IoT ekranları

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemlerindeki bir başka değişiklik de ışık yönü rolünü yerine getirebilen, ancak bir güç kaynağına kabloyla bağlanmaya veya şirket içi bir yazılımla iletişim kurmaya gerek kalmadan bulut görüntüleme cihazlarının kullanılabilirliği.

Cihazlar, bir dağıtım merkezi için envanteri yöneten bir planlama sistemi ile iletişim kurmak için kablosuz olarak kontrol edilebilir. Cihazlardaki ışık, altı renkten birinde yanar ve stok saklama ünitesi, alınacak miktar veya sipariş alıcının adı gibi beş satıra kadar metin görüntüler. Cihazlar, her sipariş seçici için özel bir melodi bile çalabilir.

Bulut görüntüleme cihazları devrim niteliğindedir çünkü müşterilerinizin hafif cihazları kullanma şekillerini, bunların kullanım alanlarını ve bunların dağıtımını değiştiriyorlar. Fiziksel kablolama olmadığı için çok çeşitli şekillerde yerleştirilebilir ve uyarlanabilirler. Üçüncü taraf lojistik operasyonları veya envanterlerini sık sık değiştiren diğer operasyonlar için mükemmel olan cihazları ve uygulamalarını değiştirmek de kolay hale gelir.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemleri mobil raflarda kullanılabileceği gibi dağıtım merkezlerindeki paletlere, raflara veya diğer konumlara da kolayca takılabilir. Hatta bazı kullanıcılar, ışıklandırma cihazlarını rıhtım kapısı bölmelerinde bile kullanıyor. Bu sayede bir kamyon yükleme veya boşaltma için geldiğinde, uygun bölme kapısındaki ışık yanıyor ve kamyoncu hangi bölmeyi kullanacağını biliyor.

Cihazlar ayrıca bir forklifte takılabilir ve doğrulama, talimatlar veya görevler için ışıklandırılabilir.

Kanıtlanmış Olanı geliştirmek

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) kanıtlanmış bir yöntemdir, ancak bu iyileştirilemeyecekleri anlamına gelmez. Göz önünde bulundurulması gereken şey, sesle yönlendirilen çözümler gibi diğer sipariş toplama teknolojilerini ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemi ile birleştirmektir.

Bu “karma mod” potansiyelinin anahtarı, adı geçen teknolojileri destekleyecek bir depo yönetim sistemi (WMS) adı verilen yazılım katmanına sahip olmak ve eylemi uygun teknolojiyle gerçekleştirmektir.

Karma mod için yazılım, sürece bir öğe seçme veya bir öğe koyma / yerleştirme veya bir öğe hakkında bilgi alma gibi olması gereken bir dizi görev olarak bakar ve ardından uygun iş mantığını çağırır. Bunun yararı, hız ve basitlik gibi ışıkların en iyi yönlerini harmanlayabilmesidir.

Covid-19 ve sosyal mesafe kuralları ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light)strong> sisteminin yenilenmesini etkiliyor. Bu yeniliklerden biri, bir eylemi onaylamak için ışık ekranındaki bir düğmeye fiziksel olarak dokunmak yerine, çalışanın onayı etkinleştirmek için bir ışık demetini kırdığı ekranlardaki temassız onay ışıklarıdır. Bu, daha az mikrop yayılma şansı ile süreci daha temiz hale getirir.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) sistemlerinin kullanım alanlarında bir diğer ise sağlık ürünleri satan marketlerdeki siparişlerin doldurulduğu ışıklı arabalardır. Işıklı mobil toplama arabaları, bir çalışanın müşteri siparişlerini doğrudan bir karton veya kutuya verimli bir şekilde toplamasına olanak tanır.

Çözüm, düşük hızlı ürünlere ve uzaktaki paket toplama alanlarına uygundur ve aynı zamanda bakkaliye veya sağlık ürünleri için çevrimiçi siparişler gibi akımlar için de uygundur.

Bazı durumlarda ışıklı mobil araba, operasyonun bir adımı kaydetmesine izin verir. Çünkü operatör, öğeleri daha sonra tekrar konsolide etmek zorunda kalmadan, doğrudan arabadaki bir sipariş kutusuna ekler.

Işık dağıtımlarının kullanılabilirliğini arttırmak için izlenecek diğer yöntemler arasında pille çalışan ışıkların yanı sıra daha fazla ürünü barındırmak için hareketli bölücülere sahip genişletilebilir bölmelere sahip ışık kurulumları yer alıyor. Diğer bir gelişme ise satıcılarla yapılan “hizmet olarak ışıklar” düzenlemeleridir. Işıklarla ilgili bu yöntemler yepyeni gelişmeler değil. Bu gelişmeler modları birleştirme ve ışıkların nasıl yerleştirildiğiyle ilgili bazı eksikliklerin düzeltilmesi gibi alanlarda.

Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) ve Arttırılmış Gerçeklik

Başka bir gelişme, operatörün ihtiyaç duyulan herhangi bir görsel ipucunu gösterecek akıllı gözlükler takacağı artırılmış gerçeklik (AR) toplama. AR teknolojisi sanal bir yerleştirme duvarı oluşturmak için kullanılabilirken, döngü sayımı gibi başka nedenlerle de kullanılabilir.

AR, ihtiyaç duyulan her konum için görsel ipuçları sağlar. AR pek çok özelliğe sahip olsa da genel olarak daha karmaşıktır ve daha fazla operatör eğitimi gerektirir.

En çok tercih edilen yöntem, ışıkları, ürünü operatöre getiren (goods-to-person) sistemler gibi otomasyonla entegre etmektir. Bu sayede, bir operatör, otomasyon tarafından sunulan gerekli envanter ile toplu alımlar yapabilir ve birden fazla müşteri kutusu için envanter seçmek ışıklar sayesinde kolaylaşır. Işıklı toplama sistemleri (pick-to-light) teknolojisinin bu şekilde kullanılması, ışıklar ve otomasyon arasında yazılım entegrasyonu gerektirir, ancak geleneksel ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light) kurulumlarıyla aynı basitliği ve hız avantajlarını taşır.

Işıklı toplama sistemlerini operatörlere öğretmek için Sanal Gerçeklik (VR)

Yeni bir teknoloji olduğu için depodaki toplama operatörlerinin bu sisteme hemen adapte olmaları kolay olmayabilir. Kısa zamanda adapte olamazlarsa sistemi reddetmeleri, direnç göstermeleri ve verimlerinin düşmeleri gibi riskler ortaya çıkabilir. Sanal gerçeklik teknolojisi operatörlerin yeni duruma alışmaları için bir fırsat sunuyor. Oyunlaştırma (gamefication) ile operatörler bu eğitim seansları sırasında birbirleri ile yarışarak sistemi keyifli bir şekilde öğrenebilir. Benzer çalışmalar, işe yeni katılan yeni personelin işbaşı eğitimleri sırasında da yapılabilir. Böylece gerçek operasyon sırasında acemi operatörün yanlış sipariş toplamasının ve devamında müşteri memnuniyetsizliğine yol açmasının önüne geçilir. Böyle bir sanal gerçeklik uygulamasının videosunu şuradan izleyebilirsiniz:

İleriye dönük en popüler yöntem muhtemelen ışıklı toplama sistemleri (pick-to-light)’ı bu otomatik sistemlerle birleştirmektir. Işıkların en önemli faydaları hız ve basitliktir. Bir operatörün yapması gereken tek şey, bir toplama emrini veya bir kartonu taramaktır. Bu, operatörün ne yapılması gerektiğini görebilmesi için gereken tüm konumları aydınlatır. Seçme teknolojisi açısından bakıldığında ise bundan daha kolay bir yöntem olamaz.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :