Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik Zinciri Stratejinizi Belirlemek için Gartner’ın Dikkat Çektiği 5 Trend

Tedarik zinciri liderleri, Gartner’ın Trendleşme Döngüsü’nü kullanarak mevcut yeteneklerini değerlendirebilir, yeni yapacakları pilot proje ve yatırımlara karar verebilirler.

Belirsizlik ve karışıklık dolu olması muhtemel bu yeni yılda, tedarik zinciri liderleri yenilik arayışı ile temel yeterliliklerine odaklanmak arasında bir denge kurmalı. Başarılarının temelini oturtmuş olan işletmeler, ekonomik krizden, rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde çıkabilecekler.

Gartner Trendleşme Döngüsü, tedarik zinciri liderlerinin bir sonraki adımlarının ne olacağına karar vermeleri, bir sonraki yatırımı neye yapmaları gerektikleri ve neyi takip etmeleri gerektikleri konusunda çok iyi bir yol gösterici. Bazı yetenekler artık neredeyse olgunlaşmışken, yapay zeka gibi diğer yetenekler hala gelişme aşamasında. Ne var ki, liderler bunların işleri üzerindeki potansiyel değişim etkilerinin farkında olmalı ve buna bağlı olarak araştırma ve denemelere başlamalılar.

Gartner Trendleşme Döngüsü 2020’nün bir tarafında, işletmelerin keşfetmekte olduğu birçok yeni yetenek var. Diğer yanda ise işletmelerin performanslarını optimize etmek için derhal benimsemesi gereken ve kendini ispatlamış yetenekler bulunuyor.

Gartner 2020 Trendleşme Döngüsü
Gartner 2020 Trendleşme Döngüsü

İşte Gartner Trendleşme Döngüsü‘den liderlerin takip etmesi gereken beş yetenek:

Yapay Zeka (AI)

Yapay zeka hala Trendleşme Döngüsü’nün başlarında kalan bir yetenek ve muhtemelen tamamen gelişmesi bir on yıl daha alacak. Öte yandan etkileri dönüştürücü olacak çünkü işletmelerin tedarik zincirlerini otomatize etme vizyonunu destekliyor ve genişletiyor.

Geçen sene içerisinde yapay zekanın benimsenmesi, konuya olan ilginin artması, tedarik zinciri otomasyonu vizyonu ile hızlandı. Yapay zekayı kullanmaya erken başlayanlar büyük gelişme vaat ederken daha geniş çaplı olarak yapay zeka projelerine girişim hala yavaş görünüyor.

Tedarik zinciri liderleri teknolojiyi kullanarak deneyler yapmalı ama bunu yaparken en yüksek potansiyeli sunan durumlara odaklanmalı. Aynı zamanda yapay zekanın daha çok kullanılmasıyla birlikte değişecek kültürel değişimler ile çalışanları yapay zeka ile uyum sağlamaları amacıyla eğitme gerekliliğinin de farkında olmalıyız.

Bütünleşik Deneyim

Bütünleşik deneyim, dijital ve fiziksel dünyanın geliştirilmiş bir şekilde birbiriyle iç içe geçmesi tecrübesidir. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçekliğin birleşimidir. Bu aynı zamanda Trendleşme Döngüsü’nün en üst sırasında yer almaktadır.

Bazı endüstriler, özellikle tıp ve askeriye, çoktan sanal gerçeklik ile ilgili deneyler yapmaya başlamışken, çoğu işletme bunun hala uçuk bir fikir olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, donanımın maliyeti azaldıkça ve performansı arttıkça, bu teknolojileri benimseme oranı da artacaktır. Zamanla yeni çözümler de ortaya çıkacak ve henüz var olmayan yetenekleri de beraberinde getirecekler.

Nesnelerin İnterneti (loT)

Nesnelerin interneti kavramı son zamanlarda Trendleşme Döngüsü‘nün alt sıralarına, “illüzyonun kaybolma çukuru” denilen yere kadar düştü. Pek çok şirket, bu teknolojiyi bir şekilde işlerine uyguladı ama ölçüm ve izleme yeteneklerini kullanmak için en iyi fırsatları tanımlamakta zorlanıyorlar.

Yine de, önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanımını büyütme potansiyeli var. Gartner’a göre imalat ve doğal kaynak endüstrileri için kurulmuş Nesnelerin İnterneti çalışmaları 2028’de bugüne kadar beş kat artacak.

Nesnelerin İnterneti yeteneklerini geliştirmek isteyen liderler için bu teknolojiden yararlanabilecek tedarik zinciri süreçlerinibelirlemek için uzmanlarla çalışmak önemlidir. Nesnelerin İnterneti yeteneklerini kalıcı halde tutabilmek için bazı durumlarda süreçlerin yeniden tasarlanması gerekeceğinden bu iyi bir hamle olacaktır.

Dijital Tedarik Zinciri Stratejileri

Bu strateji, tedarik zincirini ve paydaşlarını dijital olarak etkinleştirilen yetenekler ve yatırımların yanı sıra entegre bir ilkeler setinin arkasında alan kısa ve uzun vadeli bir vizyon oluşturmaya hazırlar. Strateji, hem dönüşüm hem de optimizasyon girişimlerini dengelerken işletmenin isteklerini destekleyen bir dijital tedarik zinciri yol haritasını tanımlar.

Şu anda, dijital tedarik zinciri stratejisi eğri üzerinde yükseliyor. Yakın tarihli bir Gartner anketine göre, yöneticilerin% 82’sinin işletmeyi daha dijital hale getirmek için bir dönüşüm programı yürütüyor ve işletmelerin yaklaşık yarısı aktif olarak dijital tedarik zincirini tanımlamaya başladı veya bir yol haritası uyguluyor veya zaten uyguladı.

Tanımlayıcı analitik

Tanımlayıcı analitik, verilere mantık, model tespiti, keşif ve iş kurallarının uygulanmasıdır. İşletmelerin şu anda ne olduğunu veya geçmişte ne yaptıklarını anlamasına yardımcı olur. Örneğin, bir tedarik zinciri görünürlüğü çözümü gibi.

Bu yetenek Trendleşme Döngüsü’nün neredeyse sonuna ulaştı. Bu teknoloji artık bugün performanslarını tam olarak anlamak isteyen işletmeler için tartışmasız bir temel başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir.

Tanımlayıcı analiz istatistik raporları, interaktif gösterge panelleri (dashboard) ve veri görselleştirme gibi pek çok noktada çalışıyor. Destekleyici teknolojilerin yelpazesi en basit hesap tablosundan makine öğrenmesi platformlarına kadar genişledi. Bir sonraki adım, kullanıcılara daha fazla self servis seçenekleri sunmak ve makine öğrenmesini yeni çözümlere daha iyi entegre edebilmek.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :