Blog YazılarıE-Ticaret Lojistiği

E-Ticaret Perakendecilerinin Dağıtım Ağı için Şebeke Optimizasyonu

Sorun

2020’de Moskova ve çevresinde 7 adet dağıtım merkezi olan bir firma dağıtım merkezi sayısını 11’e çıkardı. Dağıtım ağı içinde ürünler, dağıtım merkezlerinden doğruca müşteri adreslerine ya da müşterilerin daha sonra alacağı bazı teslim dolaplarına bırakılıyordu.  Dağıtım ağındaki hizmet kalitesini yüksek tutmak ve zamanında teslimat yapabilmek için yeni bir dağıtım ağı kurmak ve dağıtım merkezleriyle dağıtım alanları arasındaki mesafeyi en aza indirmek gerekli hale gelmişti.

Şirket, bu sorunu çözmek için şebeke optimizasyonu için tüm gerekenlere sahip bir yazılım olan Supply Chain Guru’yu seçti. Bu teknoloji, şirketin dağıtım ağını görselleştirmesine ve gerçek hayata geçirmeden önce tüm akışları test etmesine olanak sağladı. Bu optimizasyon aynı zamanda şirketin dağıtım ağı içerisindeki dağıtım merkezleri ile teslimat alanları arasında dağıtım yaparken nasıl daha verimli ve zaman kaybetmeden çalışacaklarını anlamalarına yardımcı oldu.

Çözüm

Bu şirkette bir sipariş öncelikle dağıtım ağı içindeki depo sorumlularının tedarikçilerden malları aldığı, bunların koliler şeklinde toplandığı ve paketlendiği ikmal merkezlerinden birine gönderiliyor. Daha sonra koliler kuryelere dağıtılacakları yer olan dağıtım merkezlerine taşınıyor. Kuryeler siparişleri dağıtım alanlarındaki müşterilere ya da müşterilerin gelip ürünlerini alacakları alanlara bırakırlar. Her dağıtım merkezi operatörü spesifik bir alanı yönetiyor.

Şirket, tüm süreci ayrıntılı olarak yansıtmak için her sipariş işleme aşamasını modele dahil etmeye karar verdi. Bununla birlikte, bu yazımızda yalnızca kurye-müşteri taşıma aşamasına (dağıtım ağındaki son kilometre lojistiği) optimizasyonuna odaklandık.

Şirketin süreç geliştirme ekibi verileri toplamaya başladı. Şirkette sipariş işleme ile ilgili tüm bilgiler IT sistemlerine kaydedilir, böylece mühendisler ihtiyaç duydukları verileri elde edebilirler. Bu verilerden bazıları şunlardır;

 • Bir kuryeni dağıtım merkezinde harcadığı zaman
 • Bir kuryenin dağıtım merkezinden dağıtım alanına giderken harcadığı zaman
 • Dağıtım ağındaki teslimat bölgelerinde teslim süresi dağılımı.
 • Her teslimat alanındaki teslimat noktaları dağıtımı.
 • Her teslimat alanında bir kuryenin müşteriden müşteriye giderken ederken harcadığı zamanın dağılımı.

Bu verilere dayanarak mühendisler bir şebeke optimizasyonu modeli geliştirdi. Aşağıdaki kısıtlamaların gerçek sistemi daha iyi yansıtması için sisteme eklenmesi gerektiğine karar verdiler:

 • Siparişlerin %98’i zamanında teslim edilmeli.
 • Yoğun sezonlarda, dağıtım merkezi kullanım oranı% 95’e kadar ölçülür, ancak iş yükü eşit ve orantılı olarak sistemde dağıtılmalıdır.
 • Farklı teslimat alanlarında siparişler, zamana ve haftanın günlerine eşit olmayan bir şekilde dağıtılır.
 • Kuryelerin belirli çalışma programları vardır.

Modelin mantığını ayarlamak için mühendisler SupplyChainGuru süreç modelleme fonksiyonlarını kullandırlar. Akış diyagramları, sistemin dinamiklerini ve öğeleri arasındaki bağlantıların yakalanmasına yardımcı oldu.

Dahası, modeldeki dağıtım rotalarını yansıtmak son derece önemliydi. Ekip, bu amaçla coğrafi bilgi sistemi haritasını Moskova ve Moskova bölgesindeki dağıtım merkezlerini ve bunlara karşılık gelen dağıtım alanlarını bulmak için kullandı. Bundan sonra dağıtım ağındaki rotalar SupplyChainGuru içerisinde otomatik olarak oluşturuldu.

Mühendisiler şebeke optimizasyonu modelini, sistem parametrelerini çeşitlendirdikleri “what-if” senaryolarını denemek için kullandılar. Bu parametreler arasında yerleştirilmiş siparişlerin sayısı, zamanında yapılan siparişler, bir dağıtım alanına gönderilen kuryelerin sayısı ve kuryelerin genel seyahat zamanı vardı.  Ekip, dağıtım alanlarını, dağıtım merkezleri sayısını en aza indirecek, ancak aynı zamanda yüksek bir hizmet düzeyini koruyacak şekilde dağıtım alanları arasında dağıtmaya çalıştı. Ek olarak her dağıtım merkezinden verimlilik ve kuryelerin sipariş zamanı ile ilgili istatistik topladılar.

Sonuç

Sonuç olarak ekip, dağıtım ağı içindeki dağıtım merkezlerini ve bunlara karşılık gelen teslimat alanlarını, siparişlerin teslim alınacağı noktaları ve bu noktaları yansıtan son mil teslimat ağı için bir şebeke optimizasyonu modeli geliştirdi. Bu modeli pek çok senaryoyu test etmek için kullandılar. Ardından, dağıtım ağındaki hizmet düzeyini ve maliyetlerini göz önünde bulunduran ekip, dağıtım merkezlerinin ve teslimat alanlarının en verimli olacağı konumları belirledi. Mühendisler, lojistik sistem süreçlerinin mantığını göstermek ve görselleştirme yapmak coğrafi bilgi sistemi harita yeteneklerini kullandılar. Şebeke optimizasyonu modeli ve çıktı verileri, ekibin, şirket KPI’ları arasında bir denge kurmak için 2020’nin sonuna kadar dağıtım ağındaki üç dağıtım merkezini kapatmak ve yeni 11 dağıtım merkezini açmak gerektiği sonucuna varmasına yardımcı oldu.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :