Blog YazılarıDepo Tasarımı

Deponuzda Hızlı Hareket Etmek İçin Balık Kılçığı Düzeni

Pandemi sürecinde pek çok depo ve ikmal merkezi zor zamanlar geçirdi. Eğer deponuz klasik koridor sistemine sahipse toplama operasyonlarınız balık kılçığı düzenindeki depolardaki kadar verimli olmayabilir.

Balık Kılçığı Düzeni Verimliliğinizi Doğrudan Etkiler

Genelde bir depoyu ilk başta kurarken, tesis yerleşim planlaması yapmak için zaman harcanmaz. Özellikle, toplama rafları neredeyse her zaman kesintisiz devam eden uzun sıralar şeklinde düzenlenir. Slotting dediğimiz ürün-raf atamaları kimi depoda yüksek hızlı SKU’lar ile düşük hızlı SKU’ların farkına göre düzenlenirken kimi depoda buna pek dikkat edilmeyebilir. Varsayılan slotting tekniği, daha yüksek hızlı malları alt raflara ve daha düşük hızlı malları üst raflara yerleştirmektir.

Bu çabalar, ürünleri seçmek için gereken çabayı azaltarak daha yüksek verimlilik sağlar. Bununla birlikte, bu basit düzenlemelerle elde edilen sınırlı verimlilik, genelde yürüme mesafelerinin gereksiz yere artması nedeniyle kaybedilir.

Çoğu şirket, sipariş karşılama açısından çoğunlukla toplama işlemi sırasında gereken yürüme süresinin uzatmasına neden olan, çok sayıda yavaş hareket eden veya hareket etmeyen SKU’ya sahiptir. Slotting verimliliğini kalıcı hale getirmek için bu öğelere farklı şekilde davranmanız gerekir. Balık kılçığı düzeni, yürümeyi en aza indirmek için yavaş hareket eden öğeleri hızlı hareket eden öğelerden etkili bir şekilde ayırır.

Balık Kılçığı Düzeni Nedir?

Balık kılçığı nedir?
Balık kılçığı nedir?

Balık kılçığı düzeninde, yalnızca orada bulunan SKU’lardan birine ihtiyacınız olduğunda aşağı inebileceğiniz birkaç birincil yürüme koridorunuz ve bir dizi bitişik ikincil koridorunuz vardır. “Kemikler”, yüksek hızlı öğeler ana yürüme koridorlarından birinin yakınında sıranın sonunda yer alacak şekilde stoklanır. En yavaş stok, ana koridorlardan daha uzağa yerleştirilerek, bu stok tutma ünitelerinden birini seçmediğiniz sürece bunlarla uğraşma ihtiyacını ortadan kaldırır. İlerlemek zorunda olmadığınız her ikincil koridor size zaman kazandırır. Balık kılçığı düzeni, çok sayıda yavaş hareket eden SKU’ların bulunduğu bir ortamda özellikle yararlıdır.

Balık Kılçığı Düzeni Hızınızı Arttırır

Balık kılçığı düzeni ile kazandığınız yürüme tasarruflarını basit bir matematikle kanıtlayalım. 25.000 SKU’nuz olduğunu düşünün. Her bir SKU, 30 santimlik raf alanı gerektirir ve bir rafta beş ürününüz ve bir bölümde toplam beş rafınız varsa, 1.000 bölme raf alanına ihtiyacınız olacaktır. Raflar bir koridoru paylaştığı için, toplama alanında toplam yürüme mesafesi 762 metredir. Sipariş başına bu mesafenin sadece yarısını geçmeniz ve bir günde 400 sipariş almanız gerekiyorsa 1,5 kilometre yol alacaksınız. Yani 31 saatlik yürüme süresi. Balık kılçığı düzeni gibi hıza dayalı farklı yerleşim düzenlemeleri yapmadığınızda toplama için ayırdığınız zamanınız nadiren kullandığınız SKU’lar arasında yürümekle harcanıyor.

Şimdi, toplama etkinliğinizin% 90’ını oluşturan SKU’lara bakalım. Balık kılçığı düzeni sayesinde muhtemelen 200 raf bölmesi ve buna karşılık gelen 150 metre hareket gerektiren, kolayca erişilebilen kıvrımlı bir düzene sahip olacaksınız. Bu hızlı hareket eden ürünleri seçmek için gereken yürüme süresini önemli ölçüde azaltacaktır. Yavaş hareket eden öğeler için özel olarak oluşturulan balık kılçığı düzeni hala kalan koridorları içeriyor ama şimdi esas olarak ana koridordan geçiyorsunuz ve yalnızca orada tutulan yavaş hareket eden SKU’lardan birine ihtiyacınız varsa ikincil bir koridordan aşağı iniyorsunuz.

Balık Kılçığı Düzeni Sayesinde daha az yürüyün, daha verimli çalışın

Daha hızlı sipariş karşılama, daha düşük maliyet anlamına gelir. Stok tutma ünitelerinin hızlarındaki değişiklikleri değerlendirin ve en yüksek verimliliği korumak için gereken aralıkları ayarlayın. Balık kılçığı düzeni sayesinde kılçıklar artık balık ziyafetinden kalan istenmeyen artıklar değildir.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :