Blog YazılarıRota Optimizasyonu

Bugününün İhtiyacı: Bölgesel Rotalama

COVID-19 kısıtlamarı sonrası lojistik büyük ölçüde değişti. Bölgesel rota optimizasyonunun ve lojistikte yapay zekanın öneminin anlaşılabilmesi ise şu anki önceliğimiz. Bu yazıda rota optimizasyonu nedir ve rota optimizasyonu nasıl yapılır gibi soruların cevabını vereceğiz.

Dünyanın COVID-19 pandemisi sırasında yavaşça açılmasıyla tedarik zinciri ve lojistik yeni normali oluşturmada önemli bir rol üstlenecek.

Bölgesel Rota Optimizasyonu Nedir? Rota Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bölgesel rota optimizasyonu konsepti daima lojistikle ilişkilendirilmiştir. Spesifik bölgeleri olan kuryeler ve spesifik bölgeleri olan araçlar gibi durumlarda kullanıldığı görülür. Bunların hepsini alıp birleştirerek bölgesel rota optimizasyonu konsepti oluşturuldu. Herkes bölgeleri tanımlayabilir ve bu bölgelerle farklı özellikleri ilişkilendirebilir. Bölgesel çalışma, lojistikte doğuştan gelen bir kavramdır. Tüm paydaşlar bu bölge bazlı karar verme konseptiyle yönetilebilir.

Bu Teknoloji Nasıl Çalışıyor

Bölgesel rota optimizasyonunun iki aşaması var; biri bölgeleri tanımlıyor, diğeri ise operasyonlarını yönetmeniz için rotanızı planlıyor.

Bölgesel rota optimizasyonunun ilk aşaması bölgeleri sürükleyip çizebileceğiniz ve özellikleri bölgelerle ilişkilendirebileceğiniz bir araçla yapılıyor. Bunlar aynı zamanda veri tabanlarına ve devlet web sitelerine de bağlanabilir, böylece bölgeler otomatik olarak da güncellenir.

Rota planlama yeteneğinize güveniyorsanız internet üzerinden oynanan keyifli bir oyun bulduk. Bu oyunu oynayarak rota optimizasyonu yapan yapay zekaya karşı yarışabilirsiniz.

İkinci aşama ise karar almayı algoritmalar kullanarak otomatikleştirme. Bölgelerin rota kısıtlamaları, kısıtlanan ürünlerin türü gibi özellikleri tanımlandıktan sonra, (lojistik) planlayıcılarınızın bunu her gün hesaba katması gerekir.  Sadece düzenlemelere uymak yeterli değildir, aynı zamanda sürücüleri de güvende tutmanız gerekir. Bu kısıtlamalar nedeniyle ulaşım planlaması zorlaşabilir. Bir rota planlayıcısının zaten karmaşık olan işi Covid-19 nedeniyle daha karmaşık hale gelir. Bu yüzden rota düzenlemelerinin daha çok makineler tarafından yapılması daha verimli olacaktır.

COVID-19 Süresinde Lojistik Ne Kadar Önemlidir?

COVID-19 pandemisi devasa ve kesinlikle beklenmeyen bir olaydı. İnsanların satın alma ve tüketme alışkanlıkları çoktan değişti. Normlar değişmeye devam ettikçe lojistik, bunu mümkün kılacak en kritik bileşendir. İnsan dokunuşu olmadan olayların gerçekleşeceği bir dijital altyapı kuramazsınız. Otonom araçların büyük bir lojistik ve nakliye hareketini kontrol edeceği bir senaryodan çok uzağız. O zamana kadar bunu gerçeğe dönüştüren tek şey tedarik zinciri lojistiği.

Biraz cüretkar bir tahmin yapmak gerekirse çoğu ekonominin Covid-19 pandemisinden önceki seviyelere geri dönme başarısı, ister GDP büyümesi, ister kişi başına GDP gelir ve ekonomilerin değerlendirildiği diğer ölçüler olsun, ülkelerin lojistik ve tedarik zincirlerini nasıl sıralayacaklarına bağlı olacaktır. Tedarik zinciri lojistiği işte bu kadar kritik.

Hangi Sektörler Bölgesel rota optimizasyonundan Faydalanacak?

Sektörden bağımsız olarak tüm nakliyeciler ve üreticiler başta E-ticaret olmak üzere çeşitli tüketim kanalları nedeniyle müşterilere daha da yakınlaşmak zorunda kalıyor. Şehir içi lojistik ve son kilometre planlamasının bileşeni, özellikle kentsel alanlarda, endüstriler arasında çok önemli bir rol oynayacak. Önümüzdeki birkaç çeyrekte E-ticaret, sektörler arasında birincil tüketimin kanalı olacak. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, bölge tabanlı yönlendirme ihtiyacı sektörden bağımsız olacak.

İşler Normale Döndüğünde Bölgesel rota optimizasyonu Hala Kullanışlı Olacak Mı?

Bölgesel rota optimizasyonu yeni icat edilen bir şey değil. Eskiden de vardı. Bir temel bileşendi. Bunun lojistik ve tedarik zincirinde değerli bir teknoloji parçası olduğuna inanıyoruz. Covid-19 bunun önemini daha da artırdı. Büyük şirketler için değişecek olan tek şey, ulaşım ve tedarik zincirlerine hem stratejik hem de işlevsel açıdan bakma biçimleridir.

Örneğin, büyük işletmeler lojistik, nakliye ve depolama alanlarında daha sıkı kontrol isteyeceklerdir. Şirketler çok sayıda nakliye ve lojistik, depolama seçeneği bulunduracak. Belki iki nakliyeci yerine özmal araç filolarına sahip olacaklar, birden fazla nakil aşamaları olacak. İşler daha karmaşık hale geldiğinde, bölgesel rota optimizasyonu son derece kritik hale gelecektir.

Yapıyı, farklı satıcı kategorilerini, özmal araç filosunu tanımlamanız gerekecek. Bu, müşteri deneyiminde kritik bir rol oynar. Nakliye ve depolama; E-marketler, E-ticaret ve perakendeciler için kar marjını en çok eriten faktörlerdir. İnsanlar artık kâra odaklanacak. Müşterilerin, bölgeye veya sipariş türüne göre hizmet veremeyecek markaları tercih etmeyeceğine inanıyoruz. Bu noktada, hizmet bölgelerinizi tanımlamak kritik bir rol oynayacaktır.

Şirketler Bölgesel rota optimizasyonundan Ne Bekleyebilir?

Bu aslında hala bir rota optimizasyonu problemi. Bölgesel rota optimizasyonu ise bu problemin kritik bir parçası.  Bulunduğumuz zamanlarda buna sahip olmamak verimsizliğe neden olabilir. Eklenen kısıtlamalara göre rota belirlemek matematiksel olarak karmaşık bir süreç olabilir. Bölgesel rota optimizasyonu, optimizasyon altyapısındaki kritik bir özelliktir.

Yapay Zeka Hızlı Düzeltmeler Konusunda Şirketlere Ne Katabilir?

Rotalama ile yapmaya çalıştığımız şey karar vermeyi otomatikleştirmek ve insan davranışını taklit etmektir. Yapay zekayı yönlendirmeye dahil eden şey budur. Yapay zeka ve yönlendirme söz konusu olduğunda, doğru kurulum çok önemlidir. Veriler, farklı departmanlara ve geri bildirim mekanizmalarına dağılmıştır. Kısa vadeli ROI hesabı, yapay zeka projeleri için hedef alan olmamalı, ona bekleme süresini vermelisiniz. Yapay zeka sizi geleceğe belli bir zaman içerisinde hazır hale getirir.

Bölgesel rota optimizasyonu Gelişmiş Ülkelerde Mi Daha İyi Çalışıyor Gelişmekte Olan Ülkelerde Mi? Ayrıca Coğrafi kodlama ne kadar önemli?

Bölgesel rota optimizasyonu, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden bağımsızdır. Bölgesel rota optimizasyonu kavramı coğrafyadan bağımsızdır.

Coğrafi kodlamada, gelişmekte olan dünya söz konusu olduğunda adres bulmak ciddi bir sorundur. Bir yerin enlem ve boylamını asla kesin bir şekilde söyleyemezsiniz. Oysa gelişmiş dünyadaki asıl sorun ise adres doğrulamadır. E-ticaret daha önemli hale geldiğinde, bunların her ikisinin de geniş ölçekte büyümesine bakıyoruz.

Bölgesel rota optimizasyonu Büyük Şirketler İçin Küçük Şirketler İçin Olduğundan Daha Mı Kullanışlı?

Daha büyük şirketler için, ölçeğin büyük olduğu göz önüne alındığında,% 5’lik bir verimsizlik bile büyük bir sayı olabilir.  Bu oranlar açısından daha küçük şirketler için aynı durum geçerli olmayabilir. Ancak hem büyük hem de küçük şirketler bu durumdan etkilenecek.

Uzman görüşü almak istiyorum!  Kurumsal e-posta adresiniz :


  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu   Kurumsal e-posta adresiniz :